ROTALAR

3 Saatte Erzurum Gezisi

3 Saatte Erzurum Gezisi
3 Saatte Erzurum Gezisi

Erzurum'a ayıracağınız 3 saatiniz varsa sizler için Erzurum'da görmeniz ve tatmanız gereken seçeneklerden oluşan bir rota hazırladık.


Geziyi özel bir araçla(araç kiralama firmaları veya taksi durakları) 3 saat içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

3 Saatte Erzurum rotamıza, şehir merkezinin 2,5 km güneydoğu­sunda Palandöken Dağı'nın eteğinde yer alan Abdurrahman Gazi Hazretleri Türbesi ile başlıyoruz. Sahabe olan Abdurrah­man Gazi Hz. aynı zamanda Hz. Muhammed'in (s.a.v) sancaktarlığını da yapmıştır.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

Ziyaretimizi yaptıktan sonra Erzurum'a hakim bir tepede yer alan Büyükşehir Belediyesinin işletmesini yaptığı sosyal tesislerde manzaraya karşı semaver çayı molası verebilirsiniz.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

Ziyaretimizi tamamlayıp, şehir merkezine doğru hareket ediyoruz. Erzurum Ağrı Karayoluna geldiğimizde Ağrı yönüne doğru sağa dönerek, yaklaşık 2 km yol alarak Tarihi Nene Hatun Milli Parkına varıyoruz. "93 Harbi" (1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı) çarpışmalarına da sahne olan Aziziye ve Mecidiye Tabyalarını, Nene Hatun kabrini ziyaret ediyoruz.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

2000 metre yükseklikte yer alan tabyalar kuşbakışı şehri gözlemlememizi sağlıyor.

Milli parktan ayrılarak batı yönünde şehir merkezine hareket ediyoruz. Şehir merkezinde Çifte Minareli Medrese çevresinde aracımızı park ediyoruz. Yürüme mesafesinde yer alan rotamızı izliyoruz.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

12. ve 14. Yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen, Anadolu'da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında yer alan Üç Kümbetler ziyareti.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

13. yüzyılın sonlarında inşa edilen, Selçuklu medeniyetinin günümüze ulaşan en önemli eserlerinden biri ve aynı zamanda Erzurum'un sembolü olan Çifte Minareli Medrese ziyareti.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

İlk yapılışı, milattan önce bölgeye hâkim olan Urartular'a kadar uzanan, bugün varlığını koruyan, ilk halini ise 415 yılında Bizans İmparatoru Theodosius inşa ettirmiş olduğu Erzurum Kalesi ziyareti.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

Birbirine çok yakın olan bu yerleri ziyaret ettikten sonra, Erzurum'un en hareketli alanı olan Cumhuriyet Caddesinde yaklaşık 10 dk. Batı yönünde yürüyerek bir diğer rotamız olan Yakutiye Medresesine ulaşıyoruz.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

Anadolu'daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü olan Yakutiye Medresesi, plan düzeni, dengeli mimarisi ve iri motifli süslemeleri ile Erzurum'un en gösterişli yapılarından biridir.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

Ziyaretimizi tamamladıktan sonra yürüme mesafesinde olan ve Erzurum'a özgü oltutaşından tesbih, kolye, set takımı, yüzük ve diğer hediyelik eşyaların satıldığı Rüstem Paşa Bedesteni'ne (TAŞHAN) varıyoruz.

3 Saatte Erzurum gezi rotası

Son olarak bölgeye yakın (Gürcükapı, Kongre) mesafede yer alan cağ kebabı restoranlarında Erzurum'un eşsiz lezzeti cağ kebabını ve kadayıf dolmasını tadarak rotamızı tamamlıyoruz.


Tavsiyeler

- 3 saat olarak planladığımız rotayı vaktiniz varsa bizim çizdiğimiz rotaya yeni yerler ekleyerek geliştirebilirsiniz. Özellikle bir birine yakın ziyaret yerlerini de gezmiş olursunuz.

- Yanınızda profesyonel fotoğraf makinesi bulundurabilirseniz, güzel manzaraları ölümsüzleştirebilirsiniz.

- Ziyaretinizi sabah 9 sularında başlatabilirseniz hem fotoğraf çekimleri için doğru ışık yakalamış olursunuz hem de öğle yemeğinizi rotamızda yer alan cağ kebabı ile tamamlamış olursunuz.

- Rota tarihi eser ziyareti, türbe ziyareti, yöresel alışveriş ve yöresel lezzetler kapsamındadır.

- Yanınızda rehber bulundurursanız daha faydalı bir gezi olacaktır.

- Şehrin yüksek yerlerine ziyaretler söz konusu olduğundan açık, güneşli havalar tercih edilmelidir.


Mutlaka:

Müzeler (medrese içleri, kale içi) gezileceğinden mesai saatleri içerisinde olmalıdır.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
21 Aralık 2018 10:21
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}