ERZURUM OYUNLARI

Alaca - Karaca Oyunu

Alaca - Karaca Oyunu
Alaca - Karaca Oyunu
"Oyuncular:

Mal sahibi: Başı sarıklı, palto giyinmiş bir adam. Kaşkolunu boynuna dolamış bir kısmını göğsünden, bir kısmını omuzundan sarkıtmıştır. Elinde bir sopa vardır.

Alaca - Karaca: Vücutları keçi derisi ile örtülü iki kişi. Bezden kulak yapılmıştır. Kuyrukları vardır. Kol ve bacakları da sarılıdır. Boyunlarında ""hış"" denilen demirler vardır.

Muhtar: Günlük kıyafetiyle bir köy muhtarı tipi.
Alıcılar: Günlük kıyafetleriyle köylü tipleri.


MAL SAHİBİ (Odaya girer) - Selamünaleyküm, bu köyün muhtarı kim?
MUHTAR - Aleykümselam ağa, hoş geldin. (tokalaşırlar).
MAL SAHİBİ - Hoşbulduh muhdar. Ben yolcuyum. Köyümü mal götürirem. Tosunnardan ayahlarını dabah dutmuş, getmiş, kesip satabilir miyuh, köyüzde.

MUHTAR - Satarıh ağa. (Köylülere döner). Hasan Çavuş, Veli Ağa, Muhhis Efendi, ucuz alacağız. Hisselerden bir gısmıni isdiyennere satah.

Köylüler, muhtarın dediğini yaparak mal sahibinden et satın alırlar. Mal sahibi ""Sağolun, Allah razı olsun"" diyerek dışarıya çıkar, biraz sonra gelir. Muhtar, ağayı karşılar. Muhtara ""Ben gidecam, etlerin parasını verin"" der. Muhtarla birlikte et satın alanların yanına giderek para isterler. Onlar da ""paramız yok sonra verelim"" derler. Mal sahibi sinirlenir ve ""Alaca!... Garaca!..."" diye bağırır. Köpekler hırıltılarla elleri ve ayakları üzerinde yürüyerek gelirler. Mal sahibi, ""Hasan parami vermir"" deyince Hasan'a saldırırlar. Tırmalayarak ona para vermeye zorlarlar. Vermezse dışarıya atarlar. Aynı işlem, et satın alan diğer kişilere de uygulanır.. sonunda mal sahibi Alaca ve Karaca adlı köpeklerini boyunlarındaki ""hış""larından tutarak dışarıya çıkarır. "
Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
15 Ocak 2017 00:00
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza