Kalayci Oyunu

Kalayci Oyunu

"Oyuncular:Kalaycılar (2 kişi) - Çırak - Körük - Muhtar - Kap.Kalaycılar odaya gelirler ve muhtara sorarlar. Muhtar gösterilir.KALAYCILAR - (Muhtara) Biz galayciyih, galaylanacah gabız var mi?

MUHTAR - Var.Odanın bir köşesinde kalaycılara yer ayrılır. Kalaycılar, odadakilerden birini ortaya alarak körük yaparlar. Kollarının arasına bir çubuk takarak körük çekme hareketleri yaparlar. Bir başka kişiyi de kap olarak kullanır, yüzünü islemeye başlarlar. Sonra yüzüne un sürerler. Bu sırada kalaycının çırağı odaya girer.ÇIRAK - (birinci kalaycıya) Usta, anan ölmüş.

KALAYCI - Boş ver, çek körügi.Kalaycı kap kalaylamaya devam eder. Çırak dışarıya çıkar, biraz sonra tekrar gelir,ÇIRAK - Usta baban ölmüş.

KALAYCI - Boş ver, çek körügi.Kalaycılar yine kap kalaylamaya devam ederler. Çırak dışarıya çıkar, biraz sonra tekrar gelir.ÇIRAK - Usta, garın ölmüş.

KALAYCI - Gapat körügi çırah.Çırak, yanında bulunan isi alır, körük rolündeki kişinin yüzüne sürer. Odadan dışarıya çıkarlar.(Tortum - Cihanlı köyü)"

Yorum Yazın